Amor en Psyche

Lang geleden leefde er een beeldschone koningsdochter: haar naam was Psyche. Zij was zo mooi dat het gerucht ging dat ze een dochter was van Venus, de godin van de schoonheid, en ze werd dan ook vereerd als een godin. Sommige mannen waren zo tot over hun oren verliefd op haar, dat ze er niet eens meer aan dachten om te offeren aan Venus. Dat kan Venus natuurlijk niet zomaar laten gebeuren. Ze bedenkt dan ook een plan om wraak te nemen op de mooie Psyche en stuurt haar zoon Amor op hem af. Hij zal er met zijn pijlen wel eventjes voor zorgen dat Psyche verliefd wordt op de aller- allerlelijkste man op aarde. Dat zal haar leren! Amor pakt een pijl, spant zijn boog en staat op het punt te schieten, maar dan prikt hij zich aan zijn eigen pijl … Hij zal verliefd worden op het eerste meisje dat hij ziet. Toevallig loopt Psyche net naar buiten voor haar dagelijkse ommetje. Meteen staat Amor in vuur en vlam: ‘Wat een vreselijk mooi meisje!’ Het wrede plan van zijn moeder is meteen vergeten.

Psyche’s ouders maakten zich intussen grote zorgen: ‘Wat was toch de reden dat hun mooie dochter nog steeds niet getrouwd was?’ Gelukkig wist het orakel van Delphi raad: ‘Boven op een berg wacht haar man op haar.’

Psyche ging naar de berg, waar ze in een prachtig paleis werd ontvangen. Opeens sprak een stem tot haar: ‘Welkom Psyche. Alles wat je ziet is van jou. Maak het je gemakkelijk. De bedienden zullen wat te eten voor je klaar maken.’
’s Nachts in haar slaap kwam er een man bij haar. En, al kon Psyche hem niet zien, ze was op slag verliefd op hem. Er volgde een hartstochtelijke romance. Psyche voelde zich thuis, maar haar man had ze nog steeds niet bij daglicht gezien. Hij kwam als het donker was en vertrok weer voor het licht werd.  Psyche werd steeds nieuwsgieriger en smeekte hem om eens te blijven tot in de ochtend. Haar man zei: ‘Is mijn liefde niet genoeg? Waarom wil je me zien? Vertrouw je me niet. Ik wil liever dat je van me houdt als een gelijke dan als een god.’

Psyche miste haar zussen en wist haar man ervan te overtuigen om hen te laten komen. Haar zussen vroegen honderduit over haar man, maar op de meeste vragen had Psyche geen antwoord. Psyche moest toegeven dat ze haar man nog nooit had gezien. Dat vonden haar zussen maar vreemd: ‘Heb je je man nog nooit gezien? Hoe kun je dan verliefd op hem zijn? En hoe weet je dat je niet met een of ander vreselijk monster bent getrouwd?’ Ze moedigden Psyche aan om stiekem te kijken hoe haar man eruit zag. Ze bleven maar op haar inpraten en na een tijdje begon Psyche zelf ook te twijfelen: ‘Wat als haar man inderdaad een monster was?’ Ze MOEST het weten!

’s Nachts, toen haar geliefde lag te slapen, pakte ze stilletjes een olielamp en zag ze haar minnaar voor het eerst. Hij was helemaal geen monster, maar de god Amor! Wat een knappe man, met zijn prachtige gouden krullen! Psyche leunde voorover om zijn knappe gezicht van heel dichtbij te bekijken. Te dichtbij! Er valt een druppel hete olie op zijn schouder! Amor schrikt wakker en verlaat Psyche. Woedend roept hij nog: ‘Waarom kon je niet me niet gewoon vertrouwen? Nu moet ik je voor altijd verlaten.

Psyche blijft diepbedroefd achter. Dag en nacht zwerft ze rond op zoek naar haar geliefde. Uiteindelijk komt ze bij de tempel van Venus, die haar drie bijna onmogelijke opdrachten geeft. Alleen als ze erin slaagt om die opdrachten te vervullen, zal ze haar man terugzien. Psyche gaat aan de slag: met hulp van een kolonie mieren sorteert ze een berg linzen, gerst, bonen en tarwe; met een beetje hulp van een riviergod verzamelt ze goudkleurige wol van een kudde agressieve schapen, en daalt ze af naar de onderwereld om daar een beetje schoonheid van Proserpina te halen. Met het doosje, gevuld met schoonheid, keert Psyche terug. Maar opnieuw kan ze haar nieuwsgierigheid niet bedwingen. Je bent nooit knap genoeg, toch? Ze opent het doosje en … valt in een diepe slaap. Gelukkig kwam Amor haar te hulp. Hij kuste haar wakker en zo vervulde Psyche ook haar laatste opdracht.

En hoe ging het verder met het verliefde stel? Amor maakte gebruik van zijn goddelijke connecties en wist Jupiter ervan te overtuigen om Psyche onsterfelijk te maken. En zo leefden ze nog lang en gelukkig…

Belle en het Beest

Wist je dat er nogal wat overeenkomsten zijn tussen het verhaal van Amor en Psyche en dat van Belle en het Beest?

  • Psyche en Belle trouwen beiden met een monster als straf
  • Psyche wordt verbannen naar een afgelegen berg, Belle naar het kasteel van het Beest
  • De zussen van Psyche en Belle zijn jaloers
  • Psyche en Belle doen hun echtgenoten zonder het te willen kwaad: Belle toont het Beest aan de dorpelingen om te bewijzen dat haar vader gelijk heeft, waardoor de dorpelingen het Beest proberen te doden. Psyche is nieuwsgierig naar het uiterlijk van haar man en laat een druppel gloeiende olie vallen, wanneer ze hem probeert te bekijken.